Poraz od Španije, ključan meč protiv Bjelorusije
26.02.2018

Crnogorski košarkaši poraženi su od Španije u Saragosi 79:67 u meču četvrtog kola grupe A kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Naši momci su upisali treći neuspjeh, dok je Španija četvrtom pobjedom osigurala mjesto u drugoj fazi kvalifikacija.

“Španci su kontrolisali meč bukvalno od prve trojke do posljednjeg poena. Međutim, naši mladi momci pokazali su u određenom dijelu susreta dobru igru. Veoma je bitno da nauče lekcije iz ovakvih utakmica koje će im valjati u budućnosti. Siguran sam da sa igračima iz Evrolige i NBA mogu da se plasiraju u sljedeću fazu kvalifikacija. To je uostalom i naš cilj, kao i da napravimo ekipu koja može da igra na dobrom evropskom nivou”, kazao je nakon meča selektor Zvezdan Mitrović.

Raspoloženi Kvino Kolom napravio je razliku, a da će tako biti najavio je na startu meča. Sjajni plej je pogodio tri trice na početku meča, pa je domaći tim u sjajnoj atmosferi pred oko 9000 gledalaca poveo u šestom minutu 18:6.

Početni šok naši su prevazišli i nakon tajm auta počeli su da igraju čvršće u odbrani i raznovrsnije u napadu. Zoran Nikolić je sjajno otvorio meč i dao prvih osam poena za Crnu Goru, a do  kraja prve četvrtine počeli smo da pogađamo i šuteve spolja, pa je do isteka desetog minuta zaostatak prepolovljen, 23:17.

Start druge četvrtine donio je odlično izdanje naših. Španija je povela 26:17, a uzvratili smo sa šest vezanih poena, Radović, Gajović i Ivanović su nas doveli na minus tri. Vranješ je trojkom potpuno vratio egal - u 16. minutu je na semaforu pisalo 31:29, da bi nakon poena Popovića naš tim i poravnao na 36:36.

Španci su ipak u finišu prvog dijela najavili pobjedu, serijom 10:3, uz nevjerovatno visoke procente šuta za tri poena, prvih 20 minuta dobili su 46:39.

Španci su u nastavku na krilima navijača konstantno održavali dvocifrenu prednost. Ipak koliko god da su navijači očekivali egzibiciju i rutinsku pobjedu nijesu je dobili. Crnogorci su odigrali hrabro, držali se dobro i nijesu se pomirili sa ubjedljivim porazom iako je u jednom momentu bilo -18. Posebno dobra bila je sama završnica meča kada smo prišli i na 75:67 poenima Nikolića, nakon odlične asistencije Popovića.

„Ovo je težak poraz za nas. U početku smo dozvolili mnogo lakih poena. Kasnije smo se probudili, u drugoj četvrtini igrali dobro, ali smo izgubili fokus i izgubili“, kazao je na pres konferenciji Zoran Nikolić.

Crnogorski centar meč je završio sa  13 poena, uz osam skokova, dok je dvocifren bio i Nikola Ivanović sa 10 koševa.

U domaćem timu 16 poena Agilara, 11 Koloma koji je podijelio i devet assitencija.

U drugom meču grupe Bjelorusija je pobijedila Sloveniju pa je sada situacija u grupi takva da je samo Španija siguran putnik u drugu fazu. Furija ima sva četiri trijumfa, Slovenija je na učinku 2-2, dok su Crna Gora i Bjelorusija na diobi trećeg mjesta sa skorom 1-3.

U posljednjem kvalifikacionom prozoru u junu i julu, naši će ugostiti Bjeorusiju, pa će gostovati Sloveniji. Pobjeda nad Bjelorusima donijela bi plasman u završne borbe za Mundobasket.