Magična noć u Morači i velika pobjeda protiv Francuske
01.07.2022

Naši košarkaši ostvarili su veliku pobjedu protiv Francuske u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Izabranici Boška Radovića slavili su 70:69 u petom kolu i osigurali plasman u drugu rundu kvalifikacija.

Magična noć u Morači pred više od 4000 gledalaca u frenetičnoj atmosferi donijela je jednu od najvećih pobjeda našeg nacionalnog tima posljednjih godina.

Silna Francuska sa NBA i igračima iz Evrolige zaustavljena je na 69 poena, a naš oslabljeni tim ostavio je sve što je imao na parketu.

Kao što je selektor i rekao to je najboljih 14 koje imamo u ovom trenutku i oni su to hrabro pokazali.

Prva četvrtina donijela je potpuni egal u kom je rezultat bio 15:15.

Na startu druge četvrtine serija Francuske 6:0 na koju smo odgovorili lakim poenima Ilića i Žugića. Njih dvojica su zakucavanjima prvi put podigli publiku na noge.

Savršenom odbranom u prvom poluvremenu i uz samo 31 primljeni poen, naša selekcija vodila je 33:31 nakon deset minuta.

Odlična igra Crne Gore u trećoj četvrtini natjerala je Kole da zove tajm aut nakon poena Radovića i Radeboua za 50:44.

Prednost je u trećoj četvrtini išla i do osam poena, a Francuzi su je istopili serijom 8:0 za tri ipo minuta posljedjneg perioda.

Mihailović je odgovorio sa tri bacanja. Francuska je poenima Okoboa preokrenula na 61:63, a to je bio uvodi u izuzetno neizvjesnu završnicu.

Posljednja dva minuta otvorio je Radebao trojkom uz zvuk sirene za 66:65. Francuzi su na 43 sekunde prije kraja nakon jednog bacanja Žaitea poveli 69:68.

Selektor je zvao tajm aut, Nemanja Radović preuzeo odgovornost, pogodio za 70:69 na 27 sekundi prije kraja. Odbranili smo posljednji napad i potvrdili veliki trijumf, pred gostovanje Portugalu za kraj ove faze kvalifikacija.

Nemanja Radović ubacio je 15 poena, Džona Radebou 12, uz šest skokova, Vladimir Mihailović 11, a Nikola Ivanović 10. Aleksa Ilić je uz šest koševa imao i 10 uhvaćenih lopti.

Sa druge strane, 18 poena centra Reala Vensana Poarjea, 16 je dodao Teo Maledon.