Veličanstvena noć, srušen šampion Evrope u Ljubljani
01.07.2018

Crnogorska košarkaška reprezentacija napravila je podvig i pobijedila Sloveniju u gostima 87:74 u šestom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

Izabranici Zvezdana Mitrovića tako su na savršen način završili prvi dio borbe za plasman na Mundobasket, vezanim pobjedama protiv Bjelorusije i aktuelnog prvaka Evrope Slovenije i to u njihovom hramu Stožicama.

Do jedne od većih pobjeda naša selekcija stigla je odličnom igrom svih 40 minuta, prvenstveno borbom u odbrani, a onda i velikim srcem te pogođenim važnim šutevima kada se meč lomio.

Nije bilo važno ko je na terenu, a ko na klupi, naši momci su disali kao jedan i tako su napravili podvig pred 4000 gledalaca u ljubljanskoj dvorani.

"Za nas je pobjeda protiv Bjelorusije najvažnija, protiv Slovenije smo došli rasterećeno da odigramo i ostvarili smo veliku pobjedu, pobijedili smo šampiona Evrope u gostima. Nijesu istina bili skroz u šampionskom sastavu, ali velika pobjeda za nas. Samo dva dana bio sam sa ekipom pred meč sa Bjelorusijom, tako da se zahvaljujem igračima koji su došli i svom stručnom štabu na odrađenom poslu." kazao je nakon meča selektor Zvezdan Mitrović.

Da će ovo biti noć za pamćenje naših košarkaša bilo je vidljivo već u prvoj četvrtini. Odbrana je funkcionisala besprekorno, Slovenci su se mučili da pogode koš, dok su naši nemilosrdno pogađali iz svih pozicija.

Poslije vođstva domaćina 7:4 Nemanja Đurišić je pogodio trojku koja je pokrenula seriju od 15 vezanih poena za prvu dvocifrenu prednost na meču. Slovenci nijesu nalazi odgovor, a raspoloženom Đurišiću pridružili su se Milko Bjelica, Suad Šehović, Nikola Ivanović pa je prednost rasla do ogromnih +17, 35-18 u 12. minutu.

Uslijedio je blagi pad naših momaka, uz nekoliko čudnih sudijskih odluka Slovenci su se probudili, vratio ih je u život šut za tri poena, prije svih Lapornik koji je bio nepogrješiv u drugoj četvrtini.

Uspio je domaći sastav da priđe na 40:35 dva minuta prije velikog odmora, međutim uslijedila je reakcija i sedam razlike poslije 20 minuta 46:39.

Slovenci su se vratili u potpuni egal u trećoj četvrtini, uspjeli su da stignu na samo poen zaostatka, ali ne i da preokrenu. Vrlo tvrda i borbena treća četvrtina nije ništa riješila, a naš sastav je uspio da u posljednji period uđe sa košem prednosti 58:56.

Posljednji period donio je opet našu agresivnu odbranu i dobra rješenja u napadu. Aleksa Popović je u više navrata, uz sjajnu defanzivz, pronalazio i dobra ofanzivna rješenja, a vezanim trojkama Đurišića i Šehovića stigli smo na 69:58 šest minuta prije kraja.

Taj smo višak prilično rutinski sačuvali do kraja, a u samom finišu stigli i do željenih 13 poena prednosti, pa smo i u međusobnom skoru bolji od Slovenije što bi moglo da ima značaja u drugoj fazi borbe za Svjetsko prvenstvo.

"Čestitao bih saigračima stručnom štabu i svima u reprezentaciji na odlično urađenom poslu. Odigrali smo fenomenalno prvu četvrtinu, u drugoj smo imali problema da u defanzivi odgovorimo. Nakon poluvremena držali smo se zajedno, odigrali jaku odbranu, pogodili velike šuteve i našli smo način da dođemo do pobjede na najbolji mogući način." poručio je na pres konferenciji Đurišić.

On je meč završio sa 23 poena, Ivanović je dodao 19 uz šest asistencija, 17 poena i 11 skokova upisao je Bjelica, dvocifren je bio i Popović sa 13 koševa uz sedam uhvaćenih lopti, Šehović je uz devet poena imao i osam skokova.

Naša reprezentacija je tako prvu fazu kvalifikacija okončala sa po tri pobjede i poraza. Rivali u drugom dijelu biće selekcije Turske, Letonije i Ukrajine.

6. Slovenija 2-4

Tri će selekcije iz grupe ići na Svjetsko prvenstvo. Prvi rival u nastavku je Turska, 14. septembra bićemo gosti. Tri dana kasnije ugostićemo Ukrajince.