logo

Košarkaški savez Crne Gore

Muške reprezentacije

Pobjeda nad Izraelom 88:76, Vučević dominirao

Crnogorski košarkaši u možda najzrelijem izdanju u pripremnom periodu, pobijedili su u Baru Izrael 88:76, što im je drugi trijumf tokom priprema za Eurobasket, u jedinoj utakmici na domaćem terenu.

U našoj selekciji bila je samo jedna promjena u startnih pet u odnosu na duel sa Grčkom, Olmen je počeo na poziciji plejmejkera umjesto Drobnjaka, a uz njega još Kljajić, Slavković, Hadžibegović i Vučević, s tim što je Mihailović ponovo bio na poštedi zbog povrede stopala. Ta petorka je izvanredno otvorila utakmicu na oba kraja terena i u sedmom minutu povela 18:5, od čega je Vučević postigao 13 poena, a Olmen pored poenterskog pokazao i kvalitet u organizaciji igre, koji će još više doći do izražaja sa novim treninzima sa ekipom do početka prvenstva.

Do vođstva 20:7 selektor Radović je već izrotirao cijelu petorku, pa su i igrači sa klupe održavali prednost oko 10 poena razlike. Igrali su potom naši i sa dva plejmejkera istovremeno na parketu, sa Simonovićem kao centrom, ali i na poziciji četvorke uz Vučevića na petici, jer selektor očigledno želi na taj način da ima više opcija u skraćenoj rotaciji koja se očekuje na prvenstvu. U 16. minutu smo ponovo imali maksimalnih 13 poena razlike, 42:29, kada je Izrael, iako se nije proslavio u šutu, uspio da veže 6 poena i smanji na 7 razlike, da bi trojkom odgovorio Đorđije Jovanović, a Crna Gora ponovo uspostavila kontrolu. Poluvrijeme je završeno vođstvom naše selekcije 49:37, a blistao je Nikola Vučević sa 18 poena u tom periodu, uz šut iz igre 7/9, trojke 3/4. Za tri poena timski procenat je bio odličnih 54% (7/13), ali je ponovo bilo malo problema u kontroli skoka (Izrael 6 ofanzivnih) i izgubljenim loptama (8).

U trećoj četvrtini Izraelci su energičnijom odbranom uspjeli da poremete napad naše selekcije, Tomer Ginat je bio poenterski raspoložen, a ispratio ga je Deni Avdija i gosti u 3. minutu serijom 6:0 smanjuju na 52:47. Nakon tajm auta Crne Gore Kajl Olmen je pogodio trojku, a Igor Drobnjak iz prodora vratio 10 poena razlike. Nakon novog prilaska gostiju na 5 razlike reagovao je Vučević i vezao 8 poena za ponovo makimalnih 13 razike u 9. minutu – 66:53. Ubrzo je nakon Olmenove atraktivne trojke pod faulom bilo 74:56. Uspjeli su nakon tajm auta Izraelci serijom 8:0 da smanje, ali je Crna Gora ovoga puta odigrala zrelu završnicu i došla do sigurne i ubjedljive pobjede.

Vučević je bio dominantan sa 27 poena i 10 skokova, uz odlične procente šuta (73% iz igre, trojke 3/4), Olmen je odigrao raznovrsniju utakmicu nakon nekoliko zajedničkih treninga sa ekipom i pored 14 poena imao je 5 asistencija, a Đorđije Jovanović je imao odličnu rolu sa klupe uz 13 poena, od čega 3 trojke. Kod gostiju Ginat i Sorkin najefikasniji sa po 13 poena, a Deni Avdija je imao 12 poena i 10 skokova.

Crna Gora će posljednju kontrolnu utakmicu na pripremama odigrati 23. avgusta sa Turskom u Istanbulu, odakle će otputovati u Tampere na Evropsko prvenstvo.